Robotyka w naszej szkole

9 stycznia nasze 3 drużyny pojechały na kolejny turniej robotów zaliczający się do turniejów Opolskiej Ligi Robotów. Byczy Robo Day 2017 okazał się świetną imprezą pod względem organizacyjnym. Podczas turnieju nasi zawodnicy musieli zmierzyć się z dwiema konkurencjami: Lego Sumo oraz Lego Linefollower (wyścig po czarnej linii). Turniej podobnie jak KWR Liga 2016 odwiedziło ponad 100 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych. W młodszej grupie wiekowej odbyło się ponad 240 walk na arenach Dojo! Po fascynujących walkach robot drużyny Zgrany Team (Szymon Pietruszka, Sara Prodlik) w finałowej walce poległ z robotem drużyny Easy (uczniowie pana Łukasza z ZS TAK w Opolu) i ostatecznie zajął 3 miejsce Gratulacje! Przegrać o włos walkę finałową w turnieju z tak dużą liczbą robotów to ogromny sukces. Pozostałym drużynom z naszej szkoły również w tej konkurencji udało się zająć miejsce w czołówce mimo iż są debiutantami w lidze OLR. Po walkach sumo nadszedł czas na wyścigi Linefollower (podążaj za linią). Po pierwszych przejazdach nasze roboty nie sprawowały się najlepiej, lecz po wprowadzeniu poprawek przez zawodników, wyniki zostały poprawione, a robot drużyny Zgrany Team tym razem wygrał tą konkurencję! Punkty jakie zdobyły nasze drużyny zostaną zsumowane z punktami, które zawodnicy zdobyli na KWR Liga 2016. Do końca ligi pozostało jeszcze 5 turniejów. Kolejny odbędzie się w Opolu 9 lutego i zostanie zorganizowany przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji.

Uczniowie z Gimnazjum w Komprachcicach, których do turnieju przygotował nasz informatyk, również mają się czym pochwalić, gdyż zdobyli I i II miejsce w konkurencji Lego Sumo dla starszej kategorii wiekowej.

Podczas trwania turnieju uśmiech nie znikał z twarzy naszych uczniów mimo, iż nie zawsze roboty wygrywały. Nasi uczniowie bardzo się zaangażowali w zawody i ciężko pracują na zajęciach. Dlatego Rada Rodziców postanowiła ufundować części klocków, które wspomogą roboty naszych szkolnych drużyn, z tego miejsca gorąco dziękuję za pomoc. Łukasz Jurek

Fotorelacja z przebiegu zawodów:

********************************************************************

30 Listopada wraz z PG w Komprachcicach zorganizowaliśmy turniej robotów autonomicznych, który był również otwarciem III sezonu Opolskiej Ligi Robotów – największej ligi tego typu w kraju.

Odwiedziło nas 110 zawodników, którzy własnoręcznie zbudowali roboty walczące. Oczywiście z naszej szkoły również nie mogło zabraknąć fanatyków robotyki. Pan Łukasz (inicjator całego wydarzenie i współorganizator) utworzył 3 drużyny z uczniów naszej szkoły:

Sara Prodlik, Szymon Pietruszka (Zgrany Team),

Natalia Kowalska, Maciej Krawczyk , Oliwier Zyla (Sprytne Dzieciaki),

Maciej Maleszyk, Nikodem Hańryk, Łukasz Pastwa (Bogowie).

Taki turniej to dla naszych nowicjuszy ogromne wyzwanie, które podjęli z uśmiechem na twarzy. Dzięki dużemu nakładu sił i przepracowanych godzin nasi uczniowie wracają z tarczą w ręku klasyfikując się w finałowej grupie, a drużyna „Sprytne Dzieciaki” zdobywa III miejsce na podium!

Dodatkowo Sara Prodlik zaprezentowała swojego interaktywnego robota Colorbot, który bawił dzieci odwiedzające nasze wydarzenie.

Z tego miejsca dziękujemy sponsorom którzy wspierają finansowo nasz turniej:

Roman i Ewelina Prodlik

Piotr Kochman

Izabela Szendzielorz

Grzegorz Jurek

Mateusz Dydzik

 ********************************************************************
16.04.2016

Byliśmy w Radiu Opole. A oto piękny film z naszej audycji o naszych  robotach i drużynie Bunlab

 

Bunlab
11.03 – 13.03 Odbyły się mistrzostwa świata robotów autonomicznych Robotchallenge 2016 w Wiedniu. Na turnieju można było zobaczyć roboty z całego świata: Peru, Chin, Stanów Zjednoczonych, Macedonii w sumie pojawiło się 40 państw. Turniej składał się z 14 konkurencji, w których roboty walczyły, ścigały się a nawet latały w sposób autonomiczny (nie wolno było nimi sterować). Nasz nauczyciel zajęć komputerowych Łukasz Jurek nie mógł przegapić tak ogromnego wydarzenia. Skonstruował drużynę ze swoich uczniów i razem wzięli udział w konkurencji lego sumo oraz linefollower. Do pokonania mieliśmy 131 robotów sumo i 59 linefollower’ów. W fazach grupowych wygrywaliśmy większość walk. Odpadliśmy dopiero w ¼ finale. Co sklasyfikowało nas w najlepszej dziesiątce. Jest to ogromny sukces zwłaszcza iż nasza drużyna była jedną z młodszych w kategorii OPEN (bez limitu wiekowego). Po zakończeniu wszystkich konkurencji nasz kraj zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej Robochallenge 2016,

Turniej Robotów RCRE 2016 Lego Mindstorms 

27 stycznia nasza szkolna drużyna Strażnicy Galaktyki udała się na turniej robotów organizowany przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w ramach Opolskiej Ligi Robotów w którym wzięło udział ponad 40 drużyn od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych. To już drugi turniej z serii zawodów OLR. Zawodnicy mogli spróbować swoich sił w 3 konkurencjach: Sumo, LineFollower oraz najtrudniejszej Labirynt. W tej konkurencji chodzi o to, aby robot w sposób autonomiczny pokonał skomplikowany labirynt.
Turniej odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Organizatorzy postarali się o bardzo wysoki poziom zawodów, co sprzyjało miłej i zaciętej rywalizacji.
Roboty sumo naszych drużyn walczyły niczym lwy na arenach gladiatorów. Walki były bardzo zacięte a nasza drużyna wyszła do finału. W finale emocje wzrosły do maksimum. Sędzia rozpoczął walkę, niestety nasz robot wykrył sędziego i próbował go zaatakować przez co sam wyjechał z areny. Tragedia przegrać walkę o 1 miejsce w taki sposób…. Jednak pojawiła się iskra nadziei. Sędziowie widząc co się stało zaproponowali powtórzenie walki. Po konsultacji z naszym przeciwnikiem (Jaś Żywica V klasa ZS TAK w Opolu, który również jest uczeń naszego informatyka) sędzia główny stosując zasady Fair Play zdecydował powtórzyć walkę. Więc finał rozpoczął się ponownie. Tym razem walka przebiegła poprawnie. Robot przeciwnika okazał się lepszy i ostatecznie zajęliśmy 2 miejsce w kategorii Sumo!
Po walkach sumo czas na naszą tajną broń! Robota jeżdżącego po czarnej linii (LineFollower). Na zajęciach ciężko pracowaliśmy, aby robot działał poprawnie. Uczniowie dowiedzieli się, że programowanie bez znajomości matematyki nie istnieje. Zakładaliśmy, że uda się zdobyć wysokie miejsce z tą konstrukcją. Jednak nie spodziewaliśmy się tego co nasz robot wypracował. Po pierwszym przejeździe nasza wyścigówka zajmowała 1 miejsce w naszej grupie wiekowej. Po ukończeniu konkurencji okazało się, że nasz robot wykręcił najlepszy czas wśród wszystkich zawodników! Nawet zawodnicy ze szkół ponadgimnazjalnych nie mieli szans z naszym robotem. Ciężka praca się opłaciła!
W ostatniej konkurencji już nie powiodło się nam tak dobrze, gdyż zabrakło nam czasu na zaprogramowanie robota, a sama konkurencja jest bardzo trudna.
Ostatecznie w klasyfikacji generalnej turnieju RCRE 2016 zajęliśmy 2 miejsce!
Z tego miejsca gratulujemy wspaniałej organizacji Regionalnemu Centrum Rozwoju Edukacji oraz atmosfery jaką udało się utworzyć podczas tego Turnieju. Było wspaniale!
Dodatkowo z naszej gminy startowały jeszcze dwie drużyny z Gimnazjum, które również uczy Łukasz Jurek. Drużyna Raki w Teamie (Szymon Szendzielorz, Kamil Selega oraz Marek Gogolok) wygrała Turniej RCRE 2016 w starszej kategorii wiekowej. Gratulujemy również wszystkim zawodnikom którzy biora udział w OLR. Poziom ekstremalnie wzrasta z turnieju na turniej.
21 kwietnia odbędzie się Turniej Robotów Robo Elektryk Day w Technikum Elektrycznym w Opolu. Oczywiście już bierzemy się do roboty!

Strona OLR:    www.olr.edu.pl

Przygotowania do II turnieju w II Edycji Opolskiej Ligi Robotów
Już 27 stycznia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się II turniej robotów Opolskiej Ligi Robotów. Oczywiście naszej drużyny Strażnicy Galaktyki
(Sara, Szymon i Szymon z klasy III) tam nie może zabraknąć. Właśnie rozpoczęły się prace nad nowym robotem, który będzie musiał walczyć na ringu sumo, ścigać się na krętym torze oraz przejechać autonomicznie skomplikowany labirynt. Uczniowie, aż palą się do pracy, na chwilę obecną powstał prototyp docelowego robota, a przed nami najtrudniejsze, napisanie programów oraz testy konstrukcji.

Trzymajcie za nas kciuki!                                                                                           Łukasz Jurek.

 

 

Wracamy z tarczą w ręku z Politechniki Warszawskiej.

bionikalia_2015_Bunlab (4)

12 grudnia odbył się II Ogólnopolski Turniej Robotów „Bionikalia 2015” na Politechnice Warszawskiej.

Nasz nauczyciel informatyki (Łukasz Jurek) aktywnie bierze udział w turniejach robotów.  „Tym razem widząc ogromny postępy naszych drużyn w Opolskiej Lidze Robotów postanowiłem zabrać dwóch reprezentantów naszego gimnazjum (Szymona Szendzielorza i Kamila Selegę, klasa IIb) na turniej skierowany do wszystkich zainteresowanych robotyką bez kategorii wiekowej (uczniowie, studenci, nauczyciele itp.), którzy z ogromną pasją rywalizują ze swoimi konstrukcjami na warszawskich arenach i nie tylko.”

Na Bionikaliach można było wziąć udział w 3 konkurencjach: Znane nam już walki robotów Sumo w dwóch kategoriach Sumo eXtreme i Sumo Light oraz Linefollower.

Linfollower jest konkurencją, w której robot/pojazd musi autonomicznie wykryć czarną krętą linię na białym tle i podążać za nią w jak najkrótszym czasie.

Nasze trzy roboty (dwa Sumo oraz jeden Linefollower) spełniły swoje zadanie!

Zbudowany robot przez naszych uczniów o nazwie Raki pokonał bez straty punktów wszystkie roboty w swojej grupie, rywalizując głównie ze studentami, którzy zjechali z całej Polski. Natomiast poległ w ćwierć finale z robotem zbudowanym przez studenta wydziału automatyki, który jak sam mówi ”obawiałem się właśnie waszego robota, jednak dobrze go obserwowałem podczas walk i wyciągnąłem wnioski, dzięki czemu udało mi się pokonać waszą konstrukcję, jednocześnie gratuluję pomysłu na konstrukcję Szymonowi i Kamilowi.

bionikalia_2015_Bunlab (2)

Natomiast robot pana Łukasza (sumo eXtreme po prawej na fotografi) pokonał prawie wszystkich przeciwników zajmując II miejsce w turnieju.

Drugi robot zbudowany i zaprogramowany przez naszego nauczyciela, to robot klasy Linefollower.

bionikalia_2015_Bunlab (3)

Na Bionikaliach można było użyć  tylko jednego czujnika natężenia światła (czerwona „lampka” na fotografii), co bardzo utrudnia robotowi wykrywanie toru. jednak mimo to nasz robot w przejazdach klasyfikujących uzyskał najlepszy czas przejazdu. Po dojściu do finału emocje wzrastały z sekundy na sekundę, gdyż w tej konkurencji liczy się głównie program. Podczas przejazdu finałowego nasz robot o nazwie Buncik ruszył niczym strzała jednak w połowie trasy wypadł z toru przez co sędziowie nie mogli zaliczyć czasu. Mimo iż robot nie zdobył podium to i tak wszyscy zawodnicy pogratulowali tak sprawnej maszyny, co było bardzo miłe zwłaszcza wśród tak mocnych przeciwników. Miłą niespodzianką były otrzymane „puchary” wydrukowane z drukarki 3D. Zdobyliśmy ogromne doświadczenie i w kwietniu 2016 roku wyruszymy na podbój Rybnika, gdzie odbędzie się już VIII Międzynarodowy Turniej Robotów  Robotic Tournament 2016. Trzymajcie kciuki za nasza reprezentację (drużynę Bunlab).

bionikalia_2015_Bunlab (1)

bionikalia_2015_Bunlab (2)

Program Linefollower

Koordynator Turnieju:

Łukasz Jurek
Kontakt bunlab.opole@gmail.com

Organizator:

Publiczne Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komprachcicach.
Miejsce:
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Komprachcicach

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w
Komprachcickich Walkach Robotów.

Turniej skierowany jest do uczniów szkół:
podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Informacje ogólne:
Drużyny mogą liczyć od 1 do 3 osób.
Rejestracja drużyn do 19.11.2015!
Aby się poprawnie zarejestrować należy pobrać i wypełnić oświadczenie, które znajdziecie na stronie www.olr.edu.pl w zakładce “Info” i wysłać je na adres kontakt@olr.edu.pl . W dniu turnieju każdy uczestnik podczas porannej rejestracji drużyn, otrzyma wysłane oświadczenie i będzie musiał je własnoręcznie podpisać w punkcie rejestracyjnym. Drużyny, które się nie zarejestrują w terminie, nie będą mogły wziąć udziału w turnieju. Bardzo ważne, aby drużyny dokładnie zapoznały się z nowym regulaminem konkurencji, dotyczących dopuszczonych elementów, wymiarów itp.
Sędziowie będą rygorystycznie przestrzegać regulaminu!
Regulamin OLR
Jednocześnie turniej jest rozpoczęciem II edycji Opolskiej Ligi Robotów. Zdobyte punkty na poszczególnych konkurencjach wliczają się do klasyfikacji generalnej OLR. Szczegóły na www.olr.edu.pl
Na turnieju oprócz robotów zbudowanych przez drużyny, można będzie zobaczyć interaktywnego robota Zwierzaka, który zdobył 1 miejsce i nagrodę publiczności na Opolskim Festiwalu Robotów oraz 3 miejsce w VII międzynarodowym Turnieju RoboticTournament. Robot został zbudowany i oprogramowany przez naszego nauczyciela informatyki. Oprócz Zwierzaka będzie można zobaczyć parę innych konstrukcji w strefie pokazowej, oraz dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy związanych z programowaniem czy budowaniem robotów z klocków Lego i nie tylko o czym poopowiada nam Łukasz Jurek.
Kibice będą mogli oddać głos dla najlepszego robota lub drużynę. Drużyna, która otrzyma najwięcej głosów dostanie nagrodę publiczności. Tak więc drużyny będą musiały zwrócić uwagę na estetykę i wygląd robota, a nie tylko na jego funkcjonalność.

Konkurencja Lego Sumo

Dokładnie tak jak w walkach sumo, roboty walczą na określonej białej arenie (1,2m średnicy) ograniczonej czarnym pierścieniem. Celem konkurencji jest wypchanie lub uszkodzenie przeciwnika. Roboty nie mogą być sterowane pilotami ani innymi urządzeniami zdalnego sterowania takimi jak smartfony czy tablety. Dlatego drużyny muszą się wykazać wiedzą programistyczną. Robot musi być tak zaprogramowany, aby sam potrafił wykryć przeciwnika i w zależności od sytuacji wykonać określone czynności, takie jak atak czy ucieczka. Dodatkowo robot powinien wykrywać brzeg areny, aby sam z niej nie spadł, służy do tego np. czujnik koloru (natężenia światła), który wykryje czarny brzeg ringu. Natomiast do wykrywania przeciwników służą takie czujniki jak: czujnik ultradźwiękowy, czujnik podczerwieni, czy czujnik dotyku. W tej konkurencji często wygrywa spryt, wiele razy okazywało się, że wygrywał robot, który był o wiele lżejszy co zwiększało jego zwinność, oczywiście również pojawiały się roboty typu taran, które były nie do ruszenia.Sumo KWR

 

W naszej konkurencji roboty muszą spełniać pewne ograniczenia:
Ogólne informacje
-Waga robota do 1kg .
-Wymiary w poziomie podczas rozpoczęcia walki 25cm x 25cm natomiast wysokość jest nieokreślona. Po rozpoczęciu walki robot może zmieniać swoje wymiary, jednak nie może gubić jakichkolwiek części. W ygrywa ten, który w sposób autonomiczny wypchnie przeciwnika z ringu lub przeciwnik sam wypadnie z niego. Dodatkowo przegrywa robot, który utraci dowolną część. Remis następuje, po upłynięciu 1 min, bez jej rozstrzygnięcia walki. Szczegóły w Regulamin OLR
Tytułu najlepszych drużyn w tej konkurencji będą bronić drużyny:
SanMar – Zespół Szkół w Gogolinie
RoboKiler – Zespół Szkół w Gogolinie
Nova – Publiczne Gimnazjum w Komprachcicach (Marek Gogolok i Łukasz Skolny)

Konkurencja RoboRun

Są to wyścigi w stylu 1/4 mili. Roboty będą się ścigały z czasem po specjalnym prostym torze. Wygrywa ten, kto osiągnie jak najlepszy czas. Robot oczywiście musi spełniać określone warunki zapisane w regulaminie.

dragster

W ubiegłorocznej edycji Opolskiej Ligi Robotów zawodnicy mieli okazję wziąć udział w tej nowej konkurencji i okazało się, że wygrały pojazdy nie najszybsze, lecz te które dojechały do mety. Wiele konstrukcji było tak szybkich, że wypadały z toru, przez co nie miały zaliczonego czasu. Dlatego tym razem mamy nadzieję, że zawodnicy przygotują odpowiednie pojazdy takie, które wykorzystają linie pomocnicze na torze. Dzięki której pojazdy szybko i sprawnie dojadą do mety.
Tytułu najlepszych drużyn w tej konkurencji będą bronić drużyny:
SanMar – Zespół Szkół w Gogolinie
RoboKiler – Zespół Szkół w Gogolinie
Eurovent TM – Zespół Szkół TAK w Opolu
Specyfikacja toru:
Regulamin: http://olr.edu.pl/23regulaminroborun

Konkurencja „Niespodzianka”

Drużyny podczas rejestracji otrzymają informacje z problemem do rozwiązania. Zawodnicy muszą zbudować robota, który w odpowiedni sposób wykona procedury zawarte w opisanym problemie.

niespodzianka

Przykładowy problem do rozwiązania:
„Mysz w pułapce”
Zbuduj i zaprogramuj tak robota aby, znalazł on klocek umieszczony w kwadratowej arenie symbolizujący ser. Klocek za każdym razem jest ustawiany w innym miejscu przez sędziego. Następnie robot musi wywieś go do bramki z której przyjechał do pomieszczenia. Proste? Czasami proste rzeczy są najtrudniejsze!
Tytułu najlepszych drużyn w tej konkurencji będą bronić drużyny:
Maksbot – Zespół Szkół TAK w Opolu
Oskar i Patryk – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Prudniku
Tomek – Publiczna Szkoła Podstawowa w Prószkowie

Warto odwiedzić: 

Grupa Lokalna Balaton:
Tygodnik Ziemi Opolskiej
Opolska Liga Robotów
Bunlab
Radio Park
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Dojazd z Opola MZK linia 8, przystanek: Komprachcice Centrum, 300m od miejsca docelowego. Duży parking bezpłatny, przy kościele lub bezpośrednio przy OsiR’ze.

Współorganizatorzy Opolskiej Ligi Robotów: www.olr.edu.pl

Publiczne Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komprachcicach
Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu
Konstruktorzy Robotów w Prudniku
Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu
Zespół Szkół TAK im. Ireny Sendlerowej
Zespół Szkół w Gogolinie
OLR to największa Liga Robotów w Polsce skierowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz  ponadgimnazjalnych. Podczas Turnieju KWR zostanie otwarta II Edycja Opolskiej Ligi Robotów. W zeszłorocznym sezonie odbyło się 5 Turniejów zorganizowanych przez placówki związane z organizacją ligi. Podczas każdego turnieju, uczniowie mogli wziąć udział w 3 konkurencjach z:
Lego Sumo – autonomiczne walki robotów
LineFollower – autonomiczna jazda po krętej czarnej linie
RoboRun – wyścigi w stylu 1/4 mili
Lego Slalom – wyścig robotów terowanych, pilotem, smartfonem, tabletem
Lego Construktor – kreatywne rozwiązywanie problemów za pomocą robotów.
Lego WayFinder – autonomiczny wyjazd z skomplikowanego labiryntu.
„Autonomiczny” – robot musi być tak zaprogramowany, aby samodzielnie wykonywał poszczególne zadania, bez komunikacji z programistą/zawodnikiem. Każdy turniej to dzień zmagań zarówno dla drużyn jak i organizatorów. Ponieważ turnieje odbywały się od godz 08:00 do 16:00 – 17:00 drużyny miały zagwarantowany poczęstunek.
Każda drużyna posiadała odpowiednią strefę serwisową, w której mogła budować jak i programować swoje roboty.
Okazało się, że w naszym województwie jest ogromne zainteresowanie programowaniem i robotyką. Świadczy o tym fakt, iż w pierwszym sezonie OLR, do rywalizacji zgłosiło się 41 dwuosobowych drużyn! Przez cały sezon można było zobaczyć ponad 350 różnych konstrukcji! Dlatego w tym roku liczymy na jeszcze większe emocje!

Jak wygląda turniej? Zobacz jak było!

Film z turnieju w ZS TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu.
Film z zakończenia OLR w Zespole Szkół w Gogolinie

Top 10 Opolskiej Ligi Robotów sezon 2014/2015:

1. SanMar (ZS Gogolin)
2. Pozdrawiam Tatę (Technikum Elektryczne w Opolu)
3. Robokiler (ZS Gogolin)
4. Maksbot (ZS TAK Opole Maksymilian Zamonjski)
5. Nova (PG Komprachcice: Marek Gogolok, Łukasz Skolny)
6. MM2 (ZS Gogolin)
7. Grupa Śmierci (ZS Gogolin)
8. Pozdrawiam Mamę (Technikum Elektryczne w opolu)
9. Oskar i Patryk (PG 2 Prudnik)
10. Xenon (PG Komprachcice: Szymon Szendzielorz, Kamil Selega)
Punkty
Podczas każdego turnieju, każda drużyna walczy o uzyskanie jak największej ilości punktów, które może zdobyć w każdej konkurencji. Uczniowie sami decydują czy biorą udział we wszystkich konkurencjach czy tylko w jednej. Jednak każdy punk się liczy! O wygraniu OLR decydować będzie suma punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach odbytych na turniejach.
Nagrody:
Wszyscy organizatorzy turniejów zdecydowali o finansowaniu wspólnej nagrody na zakończenie ligi dla najlepszych drużyn. Natomiast podczas każdego turnieju najlepsze drużyny otrzymają pamiątkowe puchary, medale, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez sponsorów.
Przygotował mgr inż. Łukasz Jurek