Podsumowanie projektów czytelniczych
W tym roku nasza biblioteka skorzystała z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach dofinansowania zostały zakupione książki, o które prosili nasi czytelnicy, a także zrealizowane zostały różnego rodzaju projekty i wydarzenia czytelnicze, takie jak kiermasz książek, konkurs recytatorski czy spotkanie autorskie. Z klasą 6 tradycyjnie już przygotowaliśmy przedstawienie na konkurs Literackie Przebieranki., na podstawie lektury „Mały Książę”, we współpracy z polonistką, panią Patrycją Luboch. W klasach starszych projekty czytelnicze realizowane były w ramach lekcji języka polskiego lub lekcji bibliotecznych.
W edukację czytelniczą klas młodszych włączyli się także nauczyciele wychowawcy oraz pedagog szkolny, pani Małgorzata Bareja-Szewczyk. Była gra terenowa na podstawie książki „Dziadek i Niedźwiadek”, były też projekty plastyczne, z których najładniejsze prezentujemy poniżej.
Sukces naszych uczniów w Literackich Przebierankach!
23 maja, w Wawelnie, w restauracji Złoty Róg, odbył się już po raz trzeci przegląd szkolnych teatrzyków, pod nazwą Literackie Przebieranki. W konkursie wzięło udział 5 szkół. Naszą szkołę reprezentowała klasa 6 w składzie: Michalina Hajnrych, Oliwia Buchman, Lena Golec, Dawid Pietruszka, Nataniel Przywara, Konrad Zyla, Konrad Sleziona, Patryk Opoczyński, Tymoteusz Stasikiewicz oraz dziewczynki z klasy 3: Antonina Rojkiewicz i Hanna Stefan. Uczniowie przedstawili spektakl pt. „Mały Książę”, na podstawie książki Antoine’a de Saint-Exupery.
Miło nam poinformować, że nasza trupa teatralna została doceniona przez jury, zajmując I miejsce, ex aequo z grupą z Wawelna :)
Uczniów przygotowały panie: Patrycja Luboch i Katarzyna Aleksandrowicz.
Naszym aktorom serdecznie gratulujemy!
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Z okazji minionego Dnia Książki dla Dzieci, biblioteka przygotowała dla swoich czytelników zabawę – quiz wiedzy o książkach. Każdy chętny mógł wypełnić test, który następnie należało dostarczyć do biblioteki. Pytania tylko pozornie były proste, bo czy rzeczywiście liczył ktoś, ile osób wyciągało rzepkę w ogrodzie, albo czy wszyscy pamiętają, z jakiego kraju pochodził Mikołajek?
Nasi uczniowie poradzili sobie jednak z zadaniem wyśmienicie, korzystając z wiedzy własnej lub starszych kolegów i nauczycieli :) A na wszystkich, którzy podjęli się książkowego wyzwania, czekała słodka nagroda.
Rozrywka z Wojtkiem
W dn. 9 stycznia zakończyliśmy projekt czytelniczy z klasą pierwszą, który realizowany był w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt powstał na podstawie książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Dziadek i Niedźwiadek”. Pani pedagog, Małgorzata Bareja-Szewczyk, zapoznała dzieci z opowiadaniem o przygodach niedźwiadka Wojtka oraz przygotowała grę planszową na podstawie tych historii.
W tę właśnie grę zagraliśmy w dniu dzisiejszym: drużyny odpowiadały na pytania do książki, rozwiązywały zadania oraz pokonywały poszczególne konkurencje. Okazało się, że dzieci całkiem sporo zapamiętały z książki o dzielnym niedźwiadku, który towarzyszył polskim żołnierzom podczas II wojny światowej.
Zachęcamy także inne dzieci, które być może nie znają jeszcze tej historii, o zapoznanie się z przygodami Wojtka. Książka dostępna w naszej bibliotece :)
Małgorzata Bareja-Szewczyk, Katarzyna Aleksandrowicz
Dla wszystkich dzieci, którym nie udało się wypożyczyć lektury „Asiunia”, załączam pdf:
Asiunia
Jesień idzie, nie ma na to rady
W chłodny listopadowy poranek dzieci i młodzież ze szkół gminy Komprachcice, spotkały się w naszej szkolnej bibliotece, na konkursie recytatorskim „Jesień idzie, nie ma na to rady”. Była to kolejna już edycja tego konkursu, który udowadnia, że młodzi ludzie znają i lubią poezję, zwłaszcza wiersze o jesieni, w czasie której nastrajamy się zwykle bardziej nostalgicznie. Występy pokazały także, że dzieci potrafią tę poezję recytować, potrafią przekazać emocje i nastrój w taki sposób, aby poruszyć słuchaczy.
Trudny orzech do zgryzienia miało nasze jury, w składzie: pani Anna Koszyk, pani Ewa Sumlińska, pan Robert Klimek, którzy oceniali 20 uczestników w dwóch kategoriach: klasy 1-3 oraz klasy 4-8.
Ostatecznie jury przyznało następujące nagrody:
Kategoria klas 1-3
I miejsce Oliwia Hendel, PSP Komprachcice
II miejsce Aleksandra Śrutwa, PSP Komprachcice
III miejsce Lena Ziółkowska, PSP Ochodze
Wyróżnienie Oliwia Lauterbach, PSP Domecko
Kategoria klas 4-8
I miejsce Kacper Puślecki, PSP Polska Nowa Wieś
II miejsce Maja Wojtasik, PSP Domecko
III miejsce Kamila Dobis, PSP Ochodze
Wyróżnienie Hanna Szewczyk, PSP Wawelno
Wyróżnienie Stanisław Wójcik, PSP Komprachcice
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy niezwykłej wrażliwości, doskonałej pamięci oraz odwagi w zaprezentowaniu się przed publicznością. Czekamy na Was w przyszłym roku! Jak zwykle jesienią… :)
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Wyjątkowy gość w naszej szkole
Dziś naszą szkołę odwiedził gość szczególny. Aż z Warszawy przyjechał do nas pan Marek Michalak – były Rzecznik Praw Dziecka, kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, Kawaler Orderu Uśmiechu, a także przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka. Pan Marek odwiedził nas jednak w szczególności jako autor książek dla dzieci, takich jak: „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, „Opowieści o tym, co daje moc” czy „Opowieści o prawach dziecka”.
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się skąd wziął się pomysł napisania książek dla dzieci, kim są bohaterowie, jak powstaje taka książka i ile trwa napisanie jej. Pan Marek opowiedział nam też o swojej pracy jako Rzecznik Praw Dziecka: czym się zajmuje taka osoba i z jakimi problemami możemy się do niej zgłosić.
Uczniowie mogli zobaczyć, a nawet wziąć do ręki prawdziwy Order Uśmiechu, który nasz gość otrzymał z rąk dzieci w 1994r., a także zobaczyć kubek, z którego każdy Kawaler i każda Dama Orderu Uśmiechu musi wypić sok wyciśnięty z 12 cytryn!
Na koniec spotkania uczniowie naszej szkoły mogli uzyskać autograf pana Marka Michalaka, czy to na książce jego autorstwa, czy też w notesikach, zeszytach i pamiętnikach.
Serdecznie dziękujemy za to spotkanie :)
11.10.2023 r.
Spotkanie autorskie z p. Markiem Michalakiem
Kiermasz książki dla dzieci
Jak co roku, w październiku, który jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych, organizujemy dla naszych uczniów kiermasz książek. Kiermasz jest owocem współpracy z Księgarnią Tuliszków, która zapewnia nam książeczki dla dzieci i młodzieży, atrakcyjne nie tylko tematycznie, ale i cenowo. Celem takiego kiermaszu jest przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, zachęcenie ich do spędzania choć części wolnego czasu z książką, a także zachęcenie rodziców do codziennego, wspólnego czytania z dzieckiem.
3.10.2023r.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka szkolna otrzymała kwotę 5.000 zł na zakup książek, wyposażenia biblioteki oraz promowanie czytelnictwa. Już po wakacjach będziecie mogli wypożyczyć nowości książkowe, które zostały zamówione zgodnie z zapotrzebowaniem i prośbami uczniów.
#NPRC2.0 to program realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Cel główny Programu #NPRC2.0 to poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy; wspieranie między innymi szkół podstawowych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez:
– promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzież;
– zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami;
– zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:
-
- zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
- zakup oprogramowania dla bibliotek,
- zakup czytników e-booków,
- zakup elementów wyposażenia wnętrza bibliotek
– realizację działań promujących czytelnictwo.
22.06.2023r.
KONKURS NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
Laureatami konkursu o Kubusiu Puchatku, którzy przez cały tydzień notowali pytania i w wyznaczonym dniu przynieśli odpowiedzi do biblioteki, zostali:
Kacper Puślecki z kl. 3, Dominik Przywara z kl. 3 i Przemysław Dec z kl. 2.
Serdecznie gratulujemy!
30.01.2023r.
PÓŁKA NIESPODZIANKA
25.11.2022r.
Już niedługo czeka nas czas prezentów i niespodzianek. W naszej bibliotece już teraz możecie znaleźć niespodzianki, na specjalnie do tego przygotowanej półeczce. Nie sztuka przeczytać książkę, której tytuł znamy i wiemy, o czym ona jest. Sztuka pochylić się nad książką, której nie znamy, ale mamy pewność, że będzie wartościowa i dostarczy nam nowych wrażeń, a może i przemyśleń. Na Półce Niespodziance znalazły się właśnie takie lektury, wybrane dla Was przez Waszych kolegów i koleżanki z klasy II oraz z klasy IV, a także przez panią bibliotekarkę.
Każda książka jest zapakowana w szary papier, z opisanym numerem oraz wiekiem czytelnika.
Zapraszamy do zabawy, w której nie możecie nic stracić, a za to możecie wiele zyskać :)
KONKURS RECYTATORSKI „JESIEŃ IDZIE, NIE MA NA TO RADY”
Poniedziałek, 7 listopada 2022r., upłynął w naszej szkolnej bibliotece w lirycznym nastroju. Uczniowie ze wszystkich szkół gminy Komprachcice, prezentowali wiersze o tematyce jesiennej na konkursie recytatorskim o Nagrodę Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Polskiej Nowej Wsi, pt. „Jesień idzie, nie ma na to rady”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 oraz 5-8, a nad przebiegiem czuwało 3-osobowe jury w składzie: Pani Dominika Puślecka, Pani Małgorzata Bareja-Szewczyk, Pan Robert Klimek.
Jury przyznało następujące nagrody:
Kategoria I:
Miejsce I: Amelia Buchman
Miejsce II: Emilia Tomaszewska
Miejsce III: Lena Ogorzały
Wyróżnienie: Dorota Ziętara
Kategoria II:
Miejsce I: Stanisław Wójcik
Miejsce II: Milena Mitura
Miejsce III: Jadwiga Ochota
Wyróżnienie: Radosław Pędzik
Nasz konkurs uświetnił występ Pana Roberta Klimka, pedagoga i wokalisty, który zaśpiewał specjalnie dla nas piosenki: „Wesoły deszczyk”, z repertuaru Barbary Krafftówny oraz „Życia mała garść”, z repertuaru Krzysztofa Krawczyka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzisiejszym uczestnikom, a zwycięzcom gratulujemy!
Do zobaczenia za rok!
Miesiąc Bibliotek Szkolnych z kiermaszem książek :)
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka serdecznie zaprasza na kiermasz książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kiermasz odbywać się będzie w dniach 17.10 – 28.10.2022r., na parterze naszej szkoły.
Po wakacjach biblioteka znów zaprasza swoich Czytelników :)
20.09.2022 r.
Wakacje się skończyły, wracamy do pracy i do nauki. Książki na półkach stęskniły się już za swoimi czytelnikami. W ostatnich dniach klasa V wraz ze swoją polonistką, panią Patrycją Luboch, odwiedziła ten mniej lubiany dział biblioteczny – ze słownikami i encyklopediami. Taką wiedzę, jak rodzaje słowników i kiedy jakiego słownika używać, uczniowie klasy V, muszą już jednak posiadać. Okazało się jednak, że „nie taki słownik straszny, jak się go pisze” ;)
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2.04.2022r.
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa, albowiem tego dnia urodził się duński baśniopisarz Hans Christian Andersen.
Z okazji tego święta przypominamy, dlaczego czytanie książek dzieciom, z dziećmi i przez dzieci jest takie ważne. Otóż czytanie:
1. Stymuluje rozwój mózgu
2. Rozbudza ciekawość świata
3. Stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć
4. Kształtuje inteligencję emocjonalną
5. Buduje więź emocjonalną
6. Rozwija wyobraźnię
7. Poprawia pamięć
8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym
9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania
10. Buduje czytelnika w przyszłości.
Pamiętajmy: czytajmy dziecku 20 minut dziennie. Codziennie :)
A po najpiękniejsze i najzabawniejsze książki dla dzieci, zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Pasowanie na Czytelnika
1.04.2022r.
Dziś w naszej bibliotece miała miejsce mała uroczystość – Pasowanie na Czytelnika naszych pierwszoklasistów. Uczniowie niemal bezbłędnie odpowiadali na pytania związane z zasadami panującymi w naszej bibliotece. Złożyli także ślubowanie poszanowania książek i zostali oficjalnie pasowani na czytelników. Program uroczystości wzbogaciły występy uczniów klasy III, którzy tym razem wcielili się w role Ufoludków, nie wiedzących, co to jest biblioteka :)
Lasse i Maja na deskach szkolnego teatru!
23.02.2022r.
I oto wreszcie udało nam się wystawić naszą małą sztukę teatralną :) Po wielu próbach przerywanych zdalnym nauczaniem i kwarantannami, na deskach szkolnego teatru zagościła w końcu przygotowana z klasą IV sztuka teatralna pt. „Tajemnica orkiestry”. Jest to jedna z przygód dwojga młodych detektywów, Lassego i Mai, znanych dzieciom z książkowej serii, dostępnej w naszej bibliotece. Tym razem bohaterowie, z pomocą komisarza policji, musieli odgadnąć, kto ukradł pieniądze orkiestrze Las Canallas. A w rozwiązaniu tej zagadki pomagała im publiczność :)
Konkurs o baśniach i legendach rozwiązany!
Od ubiegłego tygodnia uczniowie kl. II-IV mogli wziąć udział w konkursie o baśniach i legendach, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony jest właśnie pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”. Przez pięć dni pojawiło się na drzwiach biblioteki pięć zagadek dotyczących tego tematu – po jednej każdego dnia. Uczniowie, którzy poprawnie odgadli odpowiedź i w piątek 15.10 oddali wszystkie pięć odpowiedzi, otrzymali dziś słodkie upominki. Gratulacje!
Miniaudiobook nagrany przez klasę siódmą
Wielbiciele książek mieli w ostatnim czasie kilka okazji do świętowania. Obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klasy siódmej wzięli udział w małym projekcie, przygotowanym przez bibliotekę i naszą polonistkę, panią Patrycję Luboch. Przygotowaliśmy własnego „miniaudiobooka”, z fragmentem jednej z najbardziej znanych powieści tolkienowskich – „Hobbita”. Posłuchajcie, pobudźcie wyobraźnię kadrami z filmu, a może także zapragniecie sięgnąć do lektury :)
Aby posłuchać kliknij tutaj: Hobbit
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta została wybrana symbolicznie, gdyż w tym właśnie dniu przyszli na świat lub odeszli tacy znani pisarze, jak Cervantes, Szekspir czy Nabokov. Zapraszam do zapoznania się z krótką prezentacją na temat ustanowienia praw autorskich oraz ciekawostkami na temat książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Krótki filmik na temat praw autorskich do obejrzenia tutaj: Prawo autorskie
27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji zapraszamy dzieci do obejrzenia krótkiego filmu: Jak powstaje spektakl teatralny?
Jak powstaje spektakl teatralny?
Światowy Dzień Czytania Tolkiena
25 marca obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Dla miłośników literatury fantasy, to okazja do świętowania i sięgnięcia po swoje ulubione tytuły.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto powstałe z inicjatywy członków brytyjskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society). Pierwsze obchody miały miejsce w 2003 roku. Podczas tego dnia, fani mistrza literatury fantasy, organizują przeróżne wydarzenia kulturalne takie, jak spotkania literackie w celu wspólnego czytania jego twórczości, panele dyskusyjne czy imprezy cosplayowe. Data Światowego Dnia Czytania Tolkiena została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie 25 marca nastąpił upadek Saurona i wyzwolenie Śródziemia.
Z okazji tego święta warto przybliżyć sylwetkę brytyjskiego pisarza, który swoimi powieściami spopularyzował literaturę fantasy. J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) urodził się w 1892 roku. Był profesorem filologii klasycznej oraz literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie napisał ponad 100 prac naukowych. Współtworzył również największy słownik języka angielskiego – Oxford English Dictionary – wydany zaraz po I wojnie światowej, w której brał czynny udział. Tolkien znał wiele języków oraz interesował się i inspirował literaturą nordycką. Zasłynął przede wszystkim dzięki trylogii „Władca Pierścieni” oraz powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, których akcja dzieje się w stworzonej przez niego krainie Śródziemia. Pisarz zmarł w 1973 roku.
Katalog komputerowy biblioteki szkolnej
Uruchamiamy katalog komputerowy naszej biblioteki. Od teraz wyszukiwanie książek będzie możliwe także z domu! Poniżej krótka instrukcja użytkowania :)
Link do katalogu: https://m004201.molnet.mol.pl/
Wystarczy wpisać wybrane hasło: może to być nazwisko autora, tytuł bądź fragment tytułu książki, ale możemy także wyszukiwać po tematyce, np.: Psy, Koty, Zwierzęta, Przyroda, Polska, Opowiadanie młodzieżowe, Powieść dziecięca itp.
Nie ma na razie możliwości rezerwowania książek ani wypożyczania online, można jednak przeglądać z domu zasoby naszej biblioteki. Do czasu całkowitego uruchomienia wypożyczania komputerowego, wszystkie książki będą widniały jako „dostępne”. Prosimy nadal kontaktować się w sprawie wypożyczeń na maila biblioteki.
Katalog jest ciągle uzupełniany, ale już dziś zachęcamy do korzystania z niego!
12.02.2021r.
***
Kino w bibliotece
Kina jeszcze zamknięte, ale w naszej bibliotece klasa trzecia mogła wczoraj obejrzeć filmową adaptację powieści detektywistycznej dla dzieci: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Dzieci śledziły losy bohaterów, razem z nimi próbując rozwikłać sekret rodziny von Broms.
Seria „Biuro detektywistyczne…” to jedna z ulubionych pozycji książkowych wypożyczanych ostatnio w naszej bibliotece, nie tylko przez klasę trzecią, ale także dzieci młodsze. Na podstawie serii powstały filmy na dvd oraz wersja kinowa. Tym razem uczniowie mogli zobaczyć swoich ulubionych bohaterów na małym ekranie.
11.02.2021r.
***
Bilet powrotny do biblioteki
Biblioteka zaprasza klasy I-III do udziału w akcji „Bilet powrotny do biblioteki”.
Uczniowie otrzymają „bilety”, na których znajdują się ikonki książek z różnych gatunków: książki detektywistyczne, książki o przyjaźni, książki o zwierzakach, lektura szkolna itd. Zadaniem dzieci będzie przeczytanie książek z każdego rodzaju, a przy zwrocie do biblioteki, bibliotekarz będzie „kasował” na bilecie odpowiednią ikonkę. Uczeń, który skasuje cały bilet otrzyma Dyplom.
Liczą się także książki, które dzieci przeczytały w czasie nauki zdalnej!
Zapraszamy do wspólnej zabawy! :)
***
Konkurs „Zakładka do książki” rozwiązany!
Na konkurs biblioteczny „Zakładka do książki” dzieci wykonały własnoręcznie przepiękne prace, które znajdziecie na zdjęciach poniżej. Każda książka chciałaby mieć taką zakładkę :)
Serdecznie dziękujemy za trud włożony w wykonanie!
Uczniowie nagrodzeni:
-
Adam Sleziona kl. I
-
Paulina Miemczyk kl. I
-
Magdalena Szewczyk kl. I
-
Kacper Puślecki kl. I
Rodziców zapraszamy po odbiór upominków!
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka szkolna otrzymała kwotę 5.000 zł na zakup książek, wyposażenia biblioteki oraz promowanie czytelnictwa. Już po wakacjach będziecie mogli wypożyczyć nowości książkowe, które zostały zamówione zgodnie z zapotrzebowaniem i prośbami uczniów.
#NPRC2.0 to program realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Cel główny Programu #NPRC2.0 to poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy; wspieranie między innymi szkół podstawowych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez:
– promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzież;
– zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami;
– zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:
-
- zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
- zakup oprogramowania dla bibliotek,
- zakup czytników e-booków,
- zakup elementów wyposażenia wnętrza bibliotek
– realizację działań promujących czytelnictwo.
22.06.2023r.
KONKURS NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
Laureatami konkursu o Kubusiu Puchatku, którzy przez cały tydzień notowali pytania i w wyznaczonym dniu przynieśli odpowiedzi do biblioteki, zostali:
Kacper Puślecki z kl. 3, Dominik Przywara z kl. 3 i Przemysław Dec z kl. 2.
Serdecznie gratulujemy!
30.01.2023r.
PÓŁKA NIESPODZIANKA
25.11.2022r.
Już niedługo czeka nas czas prezentów i niespodzianek. W naszej bibliotece już teraz możecie znaleźć niespodzianki, na specjalnie do tego przygotowanej półeczce. Nie sztuka przeczytać książkę, której tytuł znamy i wiemy, o czym ona jest. Sztuka pochylić się nad książką, której nie znamy, ale mamy pewność, że będzie wartościowa i dostarczy nam nowych wrażeń, a może i przemyśleń. Na Półce Niespodziance znalazły się właśnie takie lektury, wybrane dla Was przez Waszych kolegów i koleżanki z klasy II oraz z klasy IV, a także przez panią bibliotekarkę.
Każda książka jest zapakowana w szary papier, z opisanym numerem oraz wiekiem czytelnika.
Zapraszamy do zabawy, w której nie możecie nic stracić, a za to możecie wiele zyskać :)
KONKURS RECYTATORSKI „JESIEŃ IDZIE, NIE MA NA TO RADY”
Poniedziałek, 7 listopada 2022r., upłynął w naszej szkolnej bibliotece w lirycznym nastroju. Uczniowie ze wszystkich szkół gminy Komprachcice, prezentowali wiersze o tematyce jesiennej na konkursie recytatorskim o Nagrodę Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Polskiej Nowej Wsi, pt. „Jesień idzie, nie ma na to rady”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 oraz 5-8, a nad przebiegiem czuwało 3-osobowe jury w składzie: Pani Dominika Puślecka, Pani Małgorzata Bareja-Szewczyk, Pan Robert Klimek.
Jury przyznało następujące nagrody:
Kategoria I:
Miejsce I: Amelia Buchman
Miejsce II: Emilia Tomaszewska
Miejsce III: Lena Ogorzały
Wyróżnienie: Dorota Ziętara
Kategoria II:
Miejsce I: Stanisław Wójcik
Miejsce II: Milena Mitura
Miejsce III: Jadwiga Ochota
Wyróżnienie: Radosław Pędzik
Nasz konkurs uświetnił występ Pana Roberta Klimka, pedagoga i wokalisty, który zaśpiewał specjalnie dla nas piosenki: „Wesoły deszczyk”, z repertuaru Barbary Krafftówny oraz „Życia mała garść”, z repertuaru Krzysztofa Krawczyka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzisiejszym uczestnikom, a zwycięzcom gratulujemy!
Do zobaczenia za rok!
Miesiąc Bibliotek Szkolnych z kiermaszem książek :)
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka serdecznie zaprasza na kiermasz książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kiermasz odbywać się będzie w dniach 17.10 – 28.10.2022r., na parterze naszej szkoły.
Po wakacjach biblioteka znów zaprasza swoich Czytelników :)
20.09.2022 r.
Wakacje się skończyły, wracamy do pracy i do nauki. Książki na półkach stęskniły się już za swoimi czytelnikami. W ostatnich dniach klasa V wraz ze swoją polonistką, panią Patrycją Luboch, odwiedziła ten mniej lubiany dział biblioteczny – ze słownikami i encyklopediami. Taką wiedzę, jak rodzaje słowników i kiedy jakiego słownika używać, uczniowie klasy V, muszą już jednak posiadać. Okazało się jednak, że „nie taki słownik straszny, jak się go pisze” ;)
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2.04.2022r.
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa, albowiem tego dnia urodził się duński baśniopisarz Hans Christian Andersen.
Z okazji tego święta przypominamy, dlaczego czytanie książek dzieciom, z dziećmi i przez dzieci jest takie ważne. Otóż czytanie:
1. Stymuluje rozwój mózgu
2. Rozbudza ciekawość świata
3. Stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć
4. Kształtuje inteligencję emocjonalną
5. Buduje więź emocjonalną
6. Rozwija wyobraźnię
7. Poprawia pamięć
8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym
9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania
10. Buduje czytelnika w przyszłości.
Pamiętajmy: czytajmy dziecku 20 minut dziennie. Codziennie :)
A po najpiękniejsze i najzabawniejsze książki dla dzieci, zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Pasowanie na Czytelnika
1.04.2022r.
Dziś w naszej bibliotece miała miejsce mała uroczystość – Pasowanie na Czytelnika naszych pierwszoklasistów. Uczniowie niemal bezbłędnie odpowiadali na pytania związane z zasadami panującymi w naszej bibliotece. Złożyli także ślubowanie poszanowania książek i zostali oficjalnie pasowani na czytelników. Program uroczystości wzbogaciły występy uczniów klasy III, którzy tym razem wcielili się w role Ufoludków, nie wiedzących, co to jest biblioteka :)
Lasse i Maja na deskach szkolnego teatru!
23.02.2022r.
I oto wreszcie udało nam się wystawić naszą małą sztukę teatralną :) Po wielu próbach przerywanych zdalnym nauczaniem i kwarantannami, na deskach szkolnego teatru zagościła w końcu przygotowana z klasą IV sztuka teatralna pt. „Tajemnica orkiestry”. Jest to jedna z przygód dwojga młodych detektywów, Lassego i Mai, znanych dzieciom z książkowej serii, dostępnej w naszej bibliotece. Tym razem bohaterowie, z pomocą komisarza policji, musieli odgadnąć, kto ukradł pieniądze orkiestrze Las Canallas. A w rozwiązaniu tej zagadki pomagała im publiczność :)
Konkurs o baśniach i legendach rozwiązany!
Od ubiegłego tygodnia uczniowie kl. II-IV mogli wziąć udział w konkursie o baśniach i legendach, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony jest właśnie pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”. Przez pięć dni pojawiło się na drzwiach biblioteki pięć zagadek dotyczących tego tematu – po jednej każdego dnia. Uczniowie, którzy poprawnie odgadli odpowiedź i w piątek 15.10 oddali wszystkie pięć odpowiedzi, otrzymali dziś słodkie upominki. Gratulacje!
Miniaudiobook nagrany przez klasę siódmą
Wielbiciele książek mieli w ostatnim czasie kilka okazji do świętowania. Obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klasy siódmej wzięli udział w małym projekcie, przygotowanym przez bibliotekę i naszą polonistkę, panią Patrycję Luboch. Przygotowaliśmy własnego „miniaudiobooka”, z fragmentem jednej z najbardziej znanych powieści tolkienowskich – „Hobbita”. Posłuchajcie, pobudźcie wyobraźnię kadrami z filmu, a może także zapragniecie sięgnąć do lektury :)
Aby posłuchać kliknij tutaj: Hobbit
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta została wybrana symbolicznie, gdyż w tym właśnie dniu przyszli na świat lub odeszli tacy znani pisarze, jak Cervantes, Szekspir czy Nabokov. Zapraszam do zapoznania się z krótką prezentacją na temat ustanowienia praw autorskich oraz ciekawostkami na temat książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Krótki filmik na temat praw autorskich do obejrzenia tutaj: Prawo autorskie
27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji zapraszamy dzieci do obejrzenia krótkiego filmu: Jak powstaje spektakl teatralny?
Jak powstaje spektakl teatralny?
Światowy Dzień Czytania Tolkiena
25 marca obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Dla miłośników literatury fantasy, to okazja do świętowania i sięgnięcia po swoje ulubione tytuły.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto powstałe z inicjatywy członków brytyjskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society). Pierwsze obchody miały miejsce w 2003 roku. Podczas tego dnia, fani mistrza literatury fantasy, organizują przeróżne wydarzenia kulturalne takie, jak spotkania literackie w celu wspólnego czytania jego twórczości, panele dyskusyjne czy imprezy cosplayowe. Data Światowego Dnia Czytania Tolkiena została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie 25 marca nastąpił upadek Saurona i wyzwolenie Śródziemia.
Z okazji tego święta warto przybliżyć sylwetkę brytyjskiego pisarza, który swoimi powieściami spopularyzował literaturę fantasy. J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) urodził się w 1892 roku. Był profesorem filologii klasycznej oraz literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie napisał ponad 100 prac naukowych. Współtworzył również największy słownik języka angielskiego – Oxford English Dictionary – wydany zaraz po I wojnie światowej, w której brał czynny udział. Tolkien znał wiele języków oraz interesował się i inspirował literaturą nordycką. Zasłynął przede wszystkim dzięki trylogii „Władca Pierścieni” oraz powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, których akcja dzieje się w stworzonej przez niego krainie Śródziemia. Pisarz zmarł w 1973 roku.
Katalog komputerowy biblioteki szkolnej
Uruchamiamy katalog komputerowy naszej biblioteki. Od teraz wyszukiwanie książek będzie możliwe także z domu! Poniżej krótka instrukcja użytkowania :)
Link do katalogu: https://m004201.molnet.mol.pl/
Wystarczy wpisać wybrane hasło: może to być nazwisko autora, tytuł bądź fragment tytułu książki, ale możemy także wyszukiwać po tematyce, np.: Psy, Koty, Zwierzęta, Przyroda, Polska, Opowiadanie młodzieżowe, Powieść dziecięca itp.
Nie ma na razie możliwości rezerwowania książek ani wypożyczania online, można jednak przeglądać z domu zasoby naszej biblioteki. Do czasu całkowitego uruchomienia wypożyczania komputerowego, wszystkie książki będą widniały jako „dostępne”. Prosimy nadal kontaktować się w sprawie wypożyczeń na maila biblioteki.
Katalog jest ciągle uzupełniany, ale już dziś zachęcamy do korzystania z niego!
12.02.2021r.
***
Kino w bibliotece
Kina jeszcze zamknięte, ale w naszej bibliotece klasa trzecia mogła wczoraj obejrzeć filmową adaptację powieści detektywistycznej dla dzieci: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Dzieci śledziły losy bohaterów, razem z nimi próbując rozwikłać sekret rodziny von Broms.
Seria „Biuro detektywistyczne…” to jedna z ulubionych pozycji książkowych wypożyczanych ostatnio w naszej bibliotece, nie tylko przez klasę trzecią, ale także dzieci młodsze. Na podstawie serii powstały filmy na dvd oraz wersja kinowa. Tym razem uczniowie mogli zobaczyć swoich ulubionych bohaterów na małym ekranie.
11.02.2021r.
***
Bilet powrotny do biblioteki
Biblioteka zaprasza klasy I-III do udziału w akcji „Bilet powrotny do biblioteki”.
Uczniowie otrzymają „bilety”, na których znajdują się ikonki książek z różnych gatunków: książki detektywistyczne, książki o przyjaźni, książki o zwierzakach, lektura szkolna itd. Zadaniem dzieci będzie przeczytanie książek z każdego rodzaju, a przy zwrocie do biblioteki, bibliotekarz będzie „kasował” na bilecie odpowiednią ikonkę. Uczeń, który skasuje cały bilet otrzyma Dyplom.
Liczą się także książki, które dzieci przeczytały w czasie nauki zdalnej!
Zapraszamy do wspólnej zabawy! :)
***
Konkurs „Zakładka do książki” rozwiązany!
Na konkurs biblioteczny „Zakładka do książki” dzieci wykonały własnoręcznie przepiękne prace, które znajdziecie na zdjęciach poniżej. Każda książka chciałaby mieć taką zakładkę :)
Serdecznie dziękujemy za trud włożony w wykonanie!
Uczniowie nagrodzeni:
-
Adam Sleziona kl. I
-
Paulina Miemczyk kl. I
-
Magdalena Szewczyk kl. I
-
Kacper Puślecki kl. I
Rodziców zapraszamy po odbiór upominków!
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka szkolna otrzymała kwotę 5.000 zł na zakup książek, wyposażenia biblioteki oraz promowanie czytelnictwa. Już po wakacjach będziecie mogli wypożyczyć nowości książkowe, które zostały zamówione zgodnie z zapotrzebowaniem i prośbami uczniów.
#NPRC2.0 to program realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Cel główny Programu #NPRC2.0 to poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy; wspieranie między innymi szkół podstawowych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez:
– promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzież;
– zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami;
– zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:
-
- zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
- zakup oprogramowania dla bibliotek,
- zakup czytników e-booków,
- zakup elementów wyposażenia wnętrza bibliotek
– realizację działań promujących czytelnictwo.
22.06.2023r.
KONKURS NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
Laureatami konkursu o Kubusiu Puchatku, którzy przez cały tydzień notowali pytania i w wyznaczonym dniu przynieśli odpowiedzi do biblioteki, zostali:
Kacper Puślecki z kl. 3, Dominik Przywara z kl. 3 i Przemysław Dec z kl. 2.
Serdecznie gratulujemy!
30.01.2023r.
PÓŁKA NIESPODZIANKA
25.11.2022r.
Już niedługo czeka nas czas prezentów i niespodzianek. W naszej bibliotece już teraz możecie znaleźć niespodzianki, na specjalnie do tego przygotowanej półeczce. Nie sztuka przeczytać książkę, której tytuł znamy i wiemy, o czym ona jest. Sztuka pochylić się nad książką, której nie znamy, ale mamy pewność, że będzie wartościowa i dostarczy nam nowych wrażeń, a może i przemyśleń. Na Półce Niespodziance znalazły się właśnie takie lektury, wybrane dla Was przez Waszych kolegów i koleżanki z klasy II oraz z klasy IV, a także przez panią bibliotekarkę.
Każda książka jest zapakowana w szary papier, z opisanym numerem oraz wiekiem czytelnika.
Zapraszamy do zabawy, w której nie możecie nic stracić, a za to możecie wiele zyskać :)
KONKURS RECYTATORSKI „JESIEŃ IDZIE, NIE MA NA TO RADY”
Poniedziałek, 7 listopada 2022r., upłynął w naszej szkolnej bibliotece w lirycznym nastroju. Uczniowie ze wszystkich szkół gminy Komprachcice, prezentowali wiersze o tematyce jesiennej na konkursie recytatorskim o Nagrodę Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Polskiej Nowej Wsi, pt. „Jesień idzie, nie ma na to rady”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 oraz 5-8, a nad przebiegiem czuwało 3-osobowe jury w składzie: Pani Dominika Puślecka, Pani Małgorzata Bareja-Szewczyk, Pan Robert Klimek.
Jury przyznało następujące nagrody:
Kategoria I:
Miejsce I: Amelia Buchman
Miejsce II: Emilia Tomaszewska
Miejsce III: Lena Ogorzały
Wyróżnienie: Dorota Ziętara
Kategoria II:
Miejsce I: Stanisław Wójcik
Miejsce II: Milena Mitura
Miejsce III: Jadwiga Ochota
Wyróżnienie: Radosław Pędzik
Nasz konkurs uświetnił występ Pana Roberta Klimka, pedagoga i wokalisty, który zaśpiewał specjalnie dla nas piosenki: „Wesoły deszczyk”, z repertuaru Barbary Krafftówny oraz „Życia mała garść”, z repertuaru Krzysztofa Krawczyka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzisiejszym uczestnikom, a zwycięzcom gratulujemy!
Do zobaczenia za rok!
Miesiąc Bibliotek Szkolnych z kiermaszem książek :)
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka serdecznie zaprasza na kiermasz książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kiermasz odbywać się będzie w dniach 17.10 – 28.10.2022r., na parterze naszej szkoły.
Po wakacjach biblioteka znów zaprasza swoich Czytelników :)
20.09.2022 r.
Wakacje się skończyły, wracamy do pracy i do nauki. Książki na półkach stęskniły się już za swoimi czytelnikami. W ostatnich dniach klasa V wraz ze swoją polonistką, panią Patrycją Luboch, odwiedziła ten mniej lubiany dział biblioteczny – ze słownikami i encyklopediami. Taką wiedzę, jak rodzaje słowników i kiedy jakiego słownika używać, uczniowie klasy V, muszą już jednak posiadać. Okazało się jednak, że „nie taki słownik straszny, jak się go pisze” ;)
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2.04.2022r.
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa, albowiem tego dnia urodził się duński baśniopisarz Hans Christian Andersen.
Z okazji tego święta przypominamy, dlaczego czytanie książek dzieciom, z dziećmi i przez dzieci jest takie ważne. Otóż czytanie:
1. Stymuluje rozwój mózgu
2. Rozbudza ciekawość świata
3. Stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć
4. Kształtuje inteligencję emocjonalną
5. Buduje więź emocjonalną
6. Rozwija wyobraźnię
7. Poprawia pamięć
8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym
9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania
10. Buduje czytelnika w przyszłości.
Pamiętajmy: czytajmy dziecku 20 minut dziennie. Codziennie :)
A po najpiękniejsze i najzabawniejsze książki dla dzieci, zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Pasowanie na Czytelnika
1.04.2022r.
Dziś w naszej bibliotece miała miejsce mała uroczystość – Pasowanie na Czytelnika naszych pierwszoklasistów. Uczniowie niemal bezbłędnie odpowiadali na pytania związane z zasadami panującymi w naszej bibliotece. Złożyli także ślubowanie poszanowania książek i zostali oficjalnie pasowani na czytelników. Program uroczystości wzbogaciły występy uczniów klasy III, którzy tym razem wcielili się w role Ufoludków, nie wiedzących, co to jest biblioteka :)
Lasse i Maja na deskach szkolnego teatru!
23.02.2022r.
I oto wreszcie udało nam się wystawić naszą małą sztukę teatralną :) Po wielu próbach przerywanych zdalnym nauczaniem i kwarantannami, na deskach szkolnego teatru zagościła w końcu przygotowana z klasą IV sztuka teatralna pt. „Tajemnica orkiestry”. Jest to jedna z przygód dwojga młodych detektywów, Lassego i Mai, znanych dzieciom z książkowej serii, dostępnej w naszej bibliotece. Tym razem bohaterowie, z pomocą komisarza policji, musieli odgadnąć, kto ukradł pieniądze orkiestrze Las Canallas. A w rozwiązaniu tej zagadki pomagała im publiczność :)
Konkurs o baśniach i legendach rozwiązany!
Od ubiegłego tygodnia uczniowie kl. II-IV mogli wziąć udział w konkursie o baśniach i legendach, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony jest właśnie pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”. Przez pięć dni pojawiło się na drzwiach biblioteki pięć zagadek dotyczących tego tematu – po jednej każdego dnia. Uczniowie, którzy poprawnie odgadli odpowiedź i w piątek 15.10 oddali wszystkie pięć odpowiedzi, otrzymali dziś słodkie upominki. Gratulacje!
Miniaudiobook nagrany przez klasę siódmą
Wielbiciele książek mieli w ostatnim czasie kilka okazji do świętowania. Obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klasy siódmej wzięli udział w małym projekcie, przygotowanym przez bibliotekę i naszą polonistkę, panią Patrycję Luboch. Przygotowaliśmy własnego „miniaudiobooka”, z fragmentem jednej z najbardziej znanych powieści tolkienowskich – „Hobbita”. Posłuchajcie, pobudźcie wyobraźnię kadrami z filmu, a może także zapragniecie sięgnąć do lektury :)
Aby posłuchać kliknij tutaj: Hobbit
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta została wybrana symbolicznie, gdyż w tym właśnie dniu przyszli na świat lub odeszli tacy znani pisarze, jak Cervantes, Szekspir czy Nabokov. Zapraszam do zapoznania się z krótką prezentacją na temat ustanowienia praw autorskich oraz ciekawostkami na temat książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Krótki filmik na temat praw autorskich do obejrzenia tutaj: Prawo autorskie
27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji zapraszamy dzieci do obejrzenia krótkiego filmu: Jak powstaje spektakl teatralny?
Jak powstaje spektakl teatralny?
Światowy Dzień Czytania Tolkiena
25 marca obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Dla miłośników literatury fantasy, to okazja do świętowania i sięgnięcia po swoje ulubione tytuły.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto powstałe z inicjatywy członków brytyjskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society). Pierwsze obchody miały miejsce w 2003 roku. Podczas tego dnia, fani mistrza literatury fantasy, organizują przeróżne wydarzenia kulturalne takie, jak spotkania literackie w celu wspólnego czytania jego twórczości, panele dyskusyjne czy imprezy cosplayowe. Data Światowego Dnia Czytania Tolkiena została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie 25 marca nastąpił upadek Saurona i wyzwolenie Śródziemia.
Z okazji tego święta warto przybliżyć sylwetkę brytyjskiego pisarza, który swoimi powieściami spopularyzował literaturę fantasy. J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) urodził się w 1892 roku. Był profesorem filologii klasycznej oraz literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie napisał ponad 100 prac naukowych. Współtworzył również największy słownik języka angielskiego – Oxford English Dictionary – wydany zaraz po I wojnie światowej, w której brał czynny udział. Tolkien znał wiele języków oraz interesował się i inspirował literaturą nordycką. Zasłynął przede wszystkim dzięki trylogii „Władca Pierścieni” oraz powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, których akcja dzieje się w stworzonej przez niego krainie Śródziemia. Pisarz zmarł w 1973 roku.
Katalog komputerowy biblioteki szkolnej
Uruchamiamy katalog komputerowy naszej biblioteki. Od teraz wyszukiwanie książek będzie możliwe także z domu! Poniżej krótka instrukcja użytkowania :)
Link do katalogu: https://m004201.molnet.mol.pl/
Wystarczy wpisać wybrane hasło: może to być nazwisko autora, tytuł bądź fragment tytułu książki, ale możemy także wyszukiwać po tematyce, np.: Psy, Koty, Zwierzęta, Przyroda, Polska, Opowiadanie młodzieżowe, Powieść dziecięca itp.
Nie ma na razie możliwości rezerwowania książek ani wypożyczania online, można jednak przeglądać z domu zasoby naszej biblioteki. Do czasu całkowitego uruchomienia wypożyczania komputerowego, wszystkie książki będą widniały jako „dostępne”. Prosimy nadal kontaktować się w sprawie wypożyczeń na maila biblioteki.
Katalog jest ciągle uzupełniany, ale już dziś zachęcamy do korzystania z niego!
12.02.2021r.
***
Kino w bibliotece
Kina jeszcze zamknięte, ale w naszej bibliotece klasa trzecia mogła wczoraj obejrzeć filmową adaptację powieści detektywistycznej dla dzieci: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Dzieci śledziły losy bohaterów, razem z nimi próbując rozwikłać sekret rodziny von Broms.
Seria „Biuro detektywistyczne…” to jedna z ulubionych pozycji książkowych wypożyczanych ostatnio w naszej bibliotece, nie tylko przez klasę trzecią, ale także dzieci młodsze. Na podstawie serii powstały filmy na dvd oraz wersja kinowa. Tym razem uczniowie mogli zobaczyć swoich ulubionych bohaterów na małym ekranie.
11.02.2021r.
***
Bilet powrotny do biblioteki
Biblioteka zaprasza klasy I-III do udziału w akcji „Bilet powrotny do biblioteki”.
Uczniowie otrzymają „bilety”, na których znajdują się ikonki książek z różnych gatunków: książki detektywistyczne, książki o przyjaźni, książki o zwierzakach, lektura szkolna itd. Zadaniem dzieci będzie przeczytanie książek z każdego rodzaju, a przy zwrocie do biblioteki, bibliotekarz będzie „kasował” na bilecie odpowiednią ikonkę. Uczeń, który skasuje cały bilet otrzyma Dyplom.
Liczą się także książki, które dzieci przeczytały w czasie nauki zdalnej!
Zapraszamy do wspólnej zabawy! :)
***
Konkurs „Zakładka do książki” rozwiązany!
Na konkurs biblioteczny „Zakładka do książki” dzieci wykonały własnoręcznie przepiękne prace, które znajdziecie na zdjęciach poniżej. Każda książka chciałaby mieć taką zakładkę :)
Serdecznie dziękujemy za trud włożony w wykonanie!
Uczniowie nagrodzeni:
-
Adam Sleziona kl. I
-
Paulina Miemczyk kl. I
-
Magdalena Szewczyk kl. I
-
Kacper Puślecki kl. I
Rodziców zapraszamy po odbiór upominków!